Jędrzejów. Z inicjatywy Jędrzejowskiej Galerii na Szlaku i Biblioteki Pedagogicznej na terenie Muzeum im. Przypkowskich powstał „Kącik wędrującej książki”.

Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Od czterech Biblioteka Pedagogiczna zakłada „Kąciki wędrującej książki” w różnych instytucjach, m.in. w Środowiskowym Hufcu Pracy, Ośrodku Pomocy Społecznej czy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jędrzejowie.

– Czytamy coraz mniej, a takie miejsca mogą zmienić statystyki. Razem z muzeum założyliśmy już 11 kącików. To pierwsze takie miejsce na zewnątrz, to było nasze marzenie, żeby książki były w punkcie ogólnodostępnym. Ciągle dokładamy książek w kąciku w bibliotece, one znikają, ale pojawiają się też nowe, przynoszone przez naszych czytelników. To nas cieszy ogromnie. Bookcrossing łączy miliony entuzjastów książek. Aktualnie – według danych z maja – książki „wędrują” w 132 krajach, w obiegu jest 12 mln 860 woluminów i 1,9 mln czytelników. W Polsce jest 61 tys. 500 użytkowników i 315 tys. książek. Te dane można poznać dzięki rejestracji pozycji wydawniczych – mówią Jadwiga Sosnowska i Maria Jaczyńska-Markiewicz z jędrzejowskiej biblioteki.

Dyrektor Jan Przypkowski przekazał niepotrzebne półki z muzeum (wcześniej stanowiły element ekspozycji gastronomicznej, która w tym roku zyska nowe oblicze). Zostały odnowione i stanęły na dziedzińcu, pod zadaszeniem pawilonu wystawowego.