Jędrzejowski zalew jest już po konserwacji

zalew

Jędrzejów. Trwa napuszczanie wody do zalewu. Trochę to potrwa, by do zapełnienia zbiornika potrzeba blisko 14 tys. m sześc. wody.

Wodę z zalewu spuszczono początku grudnia 2016 r. Następnie przez trzy miesiące prowadzano konserwację czaszy zbiornika. Jak powiedział „Gazecie Jędrzejowskiej” Michał Bąkiewicz, kierownik obiektu, wykonano wszystkie zaplanowane prace.

– Wywieziony został muł, jaki zgromadził się przy brzegu, wycięto roślinność, która dość bujnie wyrosła. Odbyło się też wapnowanie niecki, wszystko zgodnie z tym, co określone jest w pozwoleniu wodno-prawnym. Wapnowanie ma odkazić zalew, jak i poprawić odczyn ph wody. W trakcie prac znaleziono pięć sporych małż, co wskazuje na to, że woda w zbiorniku nie była taka zanieczyszczona, jak niektórzy uważali. Roboty musieliśmy wykonywać bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić membrany, którą jest wyłożone dno zalewu. Zrobiliśmy tyle, na ile starczyło nam pieniędzy. Najważniejsza w tym wszystkim była wymiana wody po blisko sześcioletnim okresie korzystania, tj. od pierwszego napełnienia po modernizacji. Musieliśmy to wykonać, gdyż w tym roku sanepid mógłby nie dopuścić kąpieliska do użytkowania – powiedział M. Bąkiewicz.