Inauguracja obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Flaga

Jędrzejów. 11 listopada w Muzeum im. Przypkowskich zainagurowane zostaną powiatowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Poniżej zamieszczamy również informację o obchodach święta niepodległości w powiecie.

– Przez cały rok, raz w miesiącu, w muzeum będą się odbywały imprezy związane z tą datą i mówiące o okresie międzywojennym. Będziemy to robić m.in. w porozumieniu z jędrzejowskim Liceum Ogólnokształcącym. W trakcie pierwszego spotkania licealiści wykonają okolicznościowe pieśni i będą recytować wiersze. My natomiast pokażemy kilka przedmiotów związanych z tamtym okresem. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa spuścizny Jana Pudełka, legionisty, który po 1919 r. pracował w adiutanturze Józefa Piłsudskiego w Belwederze. Jego córka przekazała wszystkie pozostałe po nim pamiątki do naszego muzeum. Wśród nich jest ponad 800 zdjęć dokumentujących szlak bojowy legionów – powiedział Jan Przypkowski, dyrektor muzeum.

Plan obchodów 11 listopada:

Jędrzejów, 11 listopada: godz. 10 – msza w kościele Świętej Trójcy w Jędrzejowie; godz. 11 – przemarsz przed pomnik Bohaterom Ziemi Jędrzejowskiej, złożenie wieńców i wiązanek, wystąpienie okolicznościowe starosty jędrzejowskiego; godz. 12 – grochówka wojskowa i pokaz sprzętu służb mundurowych i ratowniczych w Parku 700-lecia; 12.30 – inauguracja powiatowych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości – pawilon wystawowy Muzeum im. Przypkowskich: prezentacja historyczna i występ artystyczny młodzieży I LO im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie.

Małogoszcz, 10 listopada: godz. 17 – wykład „Z Ziemi Małogoskiej do niepodległej Polski” Mariusza Bazylewicza oraz koncert strażackiej orkiestry dętej (Dom Kultury w Małogoszczu); 11 listopada: godz. 9.30 – zbiórka uczestników „IV Małogoskiej gry terenowej dla zmotoryzowanych” oraz gminne uroczystości Święta Niepodległości (Rynek w Małogoszczu).

Sędziszów, 11 listopada: godz. 9 – msza św. w kościele św. Brata Alberta w Sędziszowie; godz. 10.15 – przemarsz do Samorządowego Centrum Kultury, złożenie kwiatów pod pomnikiem „Ofiar poległych w II wojnie światowej”, okolicznościowe przemówienie burmistrza Sędziszowa; godz. 11 – program artystyczny przygotowany przez uczniów ze szkół podstawowych prowadzonych przez Fundację z Uśmiechem (Mstyczów, Krzcięcice, Tarnawa); godz. 11.30 – II Sędziszowski Bieg Niepodległości (parking przy SCK), godz. 19 – mecz piłki nożnej (hala OSiR).

Wodzisław, 11 listopada: godz. 11.30 – msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Marcina w Wodzisławiu; godz. 12.30 – przemarsz pocztów w asyście orkiestry dętej na pl. Wolności i złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej; godz. 13.00 – program patriotyczny w wykonaniu uczniów z SP w Piotrkowicach (strażnica OSP); 12 listopada: o godz. 16 – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w lokalu świetlicy środowiskowej w Wodzisławiu, któremu towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Kajetanowi Wincentemu Kielisińskiemu oraz zostaną ogłoszone wyniki konkursu plastycznego „Bohater świętokrzyskiej legendy”.