Grób Pański – nieodłączny element tradycji wielkanocnej

24086

Jędrzejów. Tradycją związaną z świętami Wielkiej Nocy jest budowanie Ciemnicy i grobu Pańskiego. Od prawie 50 lat grób Pański w kościele klasztornym buduje brat Stanisław. Natomiast zadaniem młodych zakonników jest przygotowanie Ciemnicy.

– Ołtarz wystawienia, symbol drogi Jezusa i jego uczniów do Ogrodu Oliwnego, a czuwanie przy Najświętszym Sakramencie to trwanie przy modlącym się w Ogrójcu Jezusie i towarzyszenie mu w więzieniu. Stąd wzięła się popularna, używana przez wielu do dziś, polska nazwa ołtarza wystawienia: „ciemnica”. A to przecież w języku staropolskim po prostu „ciemne więzienie”. Ciemnica ma uświadomić każdemu z nas, jak wiele Chrystus wycierpiał i jak bardzo czuł się samotny. Mimo to w swojej miłości tak bardzo nas ukochał, że dobrowolnie poszedł za nas na śmierć. Nie cofnął się nawet wówczas, gdy zaczęli ranić go najbliżsi – powiedział o. Jakub Zawadzki.

Zwyczaj budowania grobów Pańskich sięga średniowiecza. Do naszego kraju przywędrował z Niemiec albo Czech. W polskiej tradycji ma on szczególne znaczenie. Symbolizuje mękę, śmierć Jezusa, ale także jego zmartwychwstanie. Zwyczaj ten został rozpowszechniony przez Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie. Początkowo pod kamienną płytę wkładano krzyż i Najświętszy Sakrament. Dopiero później, w okresie baroku, wprowadzono figurę Chrystusa.

– Dobrze wiemy, że pustka po stracie bliskiej osoby jest czasem nie do wytrzymania. A pustka, która rodzi się w sercu, gdy usuwamy z niego Boga, prowadzi do naszej zagłady. Problemy życiowe, które nas dotykają możemy przetrzymać i pokonać, stawiając im czoła. Jednak potrzebujemy siły, a gdy wszystko się wali, musimy mieć coś, czego się chwytamy – światełka nadziei. Bóg, który dla nas przekracza bramy śmierci i wchodzi w ciemności może rozpalić w nas ogień, który będzie świecił zawsze, nawet w najgorszych momentach. Dzięki niemu przetrwamy wszelkie burze. Dlatego przy budowie grobów Pańskich możemy uwzględnić współczesna sytuację, to czym żyje człowiek danej epoki. Ma to na celu pobudzenie do zastanowienia się i odkrywania tajemnic Boga w naszym życiu – mówi o. Jakub.