Fundusz pożyczkowy powiatu: inwestycja w aktywność ludzi

Starostwo

Powiat. Władze powiatu jędrzejowskiego przeznaczyły 500 tys. zł na zwrotne pożyczki dla stowarzyszeń i fundacji. Powstał w ten sposób fundusz pożyczkowy powiatu jędrzejowskiego.

Od nowego roku w Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie zarejestrowało się wiele nowych stowarzyszeń zwykłych. Nie bez znaczenia jest to, że pojawiły się nowe, duże pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, które ludzie chcą wykorzystać przy realizacji swoich pomysłów. Władze powiatu postanowiły wyjść naprzeciw potrzebom takich organizacji.

– W projektach barierą czasami jest to, że potrzebne są własne środki, które należy najpierw wydać, a dopiero później zostaną zrefundowane. Postanowiliśmy stworzyć fundusz pożyczkowy. Jeśli ktoś ma dobry pomysł, złoży wniosek i zostanie on zaakceptowany, my pożyczymy mu pieniądze, by zrealizował wniosek, a kiedy zostaną mu zwrócone, cesją zostaną oddane na konto powiatu. W ten sposób pieniądze będą cały czas w obrocie. Muszą być zwrócone do końca tego roku, bo budżet samorządu musi się zamknąć. Zachęcamy inne samorządy do takich dobrych praktyk, z tego co g wiem podobny pomysł miały władze Jędrzejowa. To dobry mechanizm wyzwalania inicjatyw w stowarzyszeniach, których tak dużo rejestruje od nowego roku. Pożyczki będą bezprocentowe, nie stawiamy ograniczeń w ich wielkości. Zdajemy sobie sprawę, że to za mało, ale od czegoś trzeba zacząć. To inwestycja w aktywność ludzi, te środki zostaną w naszym powiecie, inaczej byłby tort oglądalibyśmy przez szybę, a to daje możliwość jego skosztowania – powiedział starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek.

Niewykluczone, że gdy pomysł się przyjmie, w kolejnej edycji kwota funduszu zostanie zwiększona.