Fundacja prowadzi starania o renowację zabytkowego parku w Rakoszynie

24663

Rakoszyn. Między pięknym drewnianym kościółkiem a budynkiem, gdzie jeszcze kilka lat temu była szkoła, zlokalizowany jest park, który był częścią dworu należącego dawniej do rodziny Sucheckich.

Teren ten obejmuje ponad 5 ha ziemi. Dworu już nie ma, uległ spaleniu w 1990 r. Był to drewniany budynek powstały na przełomie XIX i XX w. Park pochodzi z przełomu XVIII i XIX w.; obecnie jest wpisany do rejestru zabytków. Od kilku lat należy do Bożeny i Marcina Bąchorów z Bukowna (na zdjęciu), którzy w 2015 r. założyli Fundację Ratowania Zabytkowego Parku w Rakoszynie.

– Chcemy przywrócić temu miejscu dawną świetność. Park jest mocno zaniedbany, gdyż przez kilkadziesiąt lat nic tu nie było robione. Ogrodziliśmy teren, powycinaliśmy część krzewów i samosiejek. Trochę przejaśniało, bo był tu straszny gąszcz, co zresztą widać w części parku, gdzie jeszcze nie były prowadzone żadne prace. Pozbieraliśmy śmieci, tylko samych butelek wywieźliśmy trzy tiry – mówi Bożena Bąchór, prezes fundacji.

W pracach pomagają najbliżsi i znajomi, ale też niektórzy mieszkańcy Rakoszyna. Gdy widzą, że w parku coś się robi, to chętnie przychodzą pomóc.

Głównym celem fundacji, oprócz ratowania parku, jest m.in. promowanie wartości przyrodniczych i historycznych, ochrona dziedzictwa przyrodniczego, pozyskiwanie funduszy na prowadzenie prac renowacyjnych, rewitalizacji i ochronę obiektów zabytkowych, a także prowadzenie działań edukacyjnych, pobudzanie zainteresowania historią, kulturą, architekturą oraz promocja obiektów zabytkowych.