Jędrzejów. Występ światowej sławy tenora Bogusław Morki został przyjęty bardzo ciepło i zakończył się wspólnym śpiewaniem ukochanych przez papieża Jana Pawła II pieśni „Barka” i „Abba Ojcze”.

Z artystą wystąpili gościnnie Bernarda Grembowiec, sopranistka Filharmonii Krakowskiej, organista Robert Grudzień oraz Anna Drela, która czytała teksty św. Jana Pawła II. W repertuarze znalazły się przede wszystkim pieśni religijne i patriotyczne, które Bogusław Morka nagrał na swojej ostatniej płycie „Krzyż i orzeł”.

Artysta, który po raz trzeci gościł w Jędrzejowie, powiedział, że chętnie tu wraca, gdyż w zabytkowych wnętrzach klasztoru jest i cudowna akustyka, a przede wszystkim wyjątkowa publiczność, która potrafi słuchać.

– Publiczność jest wyrobiona, potrafi odbierać różne „smaczki”, jakie podczas koncertu próbuję przekazać. Widać wzruszenie na wielu twarzach, a to dla artysty jest największa laurka. Myślę, że procentują te wszystkie lata, podczas których odbywały się koncerty, które u wielu słuchaczy wyrobiły niezwykłą wrażliwość na muzykę, śpiew i słowo. Tu wielkie słowa podziękowania należą się Robertowi Grudniowi, za pomysł, organizację i reżyserię koncertów – powiedział Bogusław Morka.

Słowa uznania dla Robert Grudnia przekazała również wojewoda Agata Wojtyszek.

Stali bywalcy koncertów podkreślali ogromną rolę festiwalu, który według nich jest najważniejszą imprezą w mieście i powiecie.

– Festiwal wykształcił muzycznie całe pokolenie jędrzejowian. Nie było i nie ma imprezy (instytucji), która zrobiłaby więcej dla edukacji muzycznej mieszkańców. Przez 25 lat setki koncertów, setki wykonawców i tysiące słuchaczy. W małym mieście, gdzie do filharmonii daleko, do opery jeszcze dalej, ten festiwal dla wielu jest jedyną okazją do posłuchania muzyki klasycznej. Szkoda, że koncerty nie są rejestrowane, chętnie obejrzałabym, zwłaszcza te pierwsze – powiedziała stała bywalczyni Danuta Maziarz.

Jak powiedział opat Rafał Ścibiorowski, koncerty to wielka uczta dla melomanów.

– To piękne połącznie ducha, a także codzienności, którą tu przeżywamy i która ubogaca spotkanie z Bogiem, a także spotkanie z drugim człowiekiem, w wymiarze talentów, które on otrzymuje od Boga. Dziękujemy za 25 lat festiwalu, wspaniałych wykonawców, za piękny repertuar, który uszlachetnia tych, którzy słuchają i tych, którzy odwiedzają nasze sanktuarium i podczas koncertów mają możliwość doświadczać różnego rodzaju emocji – powiedział opat.

Wielkie podziękowania organizatorzy składają dla wszystkich sponsorów na przestrzeni 25 lat, bez których pomocy koncerty festiwalowe nie odbyłby się. Szczególne słowa podziękowania należą się tym, którzy w tym roku sponsorowali festiwal: PUB Hadyniak, Elgór Łukasz Górecki, Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie, Bank Spółdzielczy w Kielcach, Karima Prząsław Maria i Krzysztof Karniowie, Gaff Trade Jarosław Gawęda, Kwiatowy Warsztat Tomasz Matla, Quickpack Vigo, Vanstar Paweł Szostak, Naomi Tomasz Matuszewski, Grażyna i Zdzisław Florczykowie, Wydawnictwo Nowa Galicja oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie.

Organizatorami festiwalu są: Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Archiopactwo Cystersów, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie. Już dzisiaj w ich imieniu zapraszamy na kolejne koncerty festiwalowe w 2020 r.