Jędrzejów. W najbliższą sobotę kolejny koncert festiwalowy. W klasztorze oo. Cystersów wystąpią: Georgij Agratina – wirtuoz fletni Pana i cymbałów koncertowych oraz Robert Grudzień – ceniony organista i kompozytor, dyrektor artystyczny jędrzejowskiego festiwalu.

Georgij Agratina urodził się w Mołdawii, jest absolwentem konserwatorium muzycznego w Kijowie. Koncertował w wielu krajach świata, m.in. w Rosji, Niemczech, Francji, Kanadzie, USA, Mongolii i Holandii. Na koncertach prezentuje muzykę narodową ukraińską, mołdawską, rumuńską oraz klasyczną i popularną. Skomponował wiele utworów oraz dokonał licznych opracowań dla orkiestr kameralnych i symfonicznych.

Robert Grudzień jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Studia uzupełniał w Czechach, Austrii i Francji. Cieszy się popularnością jako koncertujący organista. Od kilku lat czynnie udziela się także jako pianista i klawesynista. Jest też inicjatorem i dyrektorem artystycznym wielu festiwali muzycznych.

Duet Georgij Agratina i Robert Grudzień koncertuje od ponad 20 lat. W 1999 r. w Jędrzejowie artyści nagrali płytę pt. „Organy i fletnia Pana w kościele oo. Cystersów”. Początek koncertu o godz. 19. Wstęp wolny.