Powiat. W niektórych ośrodkach zdrowia są problemy z wystawianiem zwolnień drogą elektroniczną. ZUS zapewnia jednak, że pacjenci, którzy otrzymali papierowy druk w żadnym przypadku nie będą poszkodowani.

Od 1 grudnia lekarze mogą wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej; papierowe są wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład w razie awarii systemu.

Tak się działo w wielu ośrodkach zdrowia w Polsce, m.in. w Małogoszczu. System zawieszał się, odmawiał dostępu.

– Musieliśmy z Platformy Usług Elektronicznych wydrukować papierowe zwolnienia. Lekarz wypisywał je ręcznie, a pacjent zanosił do pracodawcy – mówi Zygmunt Pakaszewski, kierownik Miejsko-Gminnych Ośrodków Zdrowia w Małogoszczu.

Problemów natomiast nie było w ZPOZ w Jędrzejowie, ale z zupełnie innego powodu.

– Kosztem ok. 300 tys. zł kupiliśmy sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem do obsługi przychodni. System ruszył 3 grudnia i działa bardzo dobrze, nie musimy wysyłać zwolnień przez Pułap Usług Elektronicznych, czyli zusowski portal. Zrobiliśmy pierwszy krok w stronę elektronicznej dokumentacji pacjenta. Po zwolnieniach wysyłanych drogą elektroniczną do pracodawcy i ZUS w przyszłym roku będą e-recepty, które lekarz wyśle prosto do apteki. To oznaczać będzie mniej papierkowej pracy dla lekarzy – wyjaśnia Marta Łysek, kierowniczka ZPOZ.

Mimo pojawiających się tu i ówdzie problemów, ZUS zapewnia jednak, że pacjenci, którzy otrzymali papierowy druk w żadnym przypadku nie będą poszkodowani.