Powiat. O tym, że w tym roku cena pietruszki poszybowała mocno w górę wie każdy, kto gotuje. Wiosną za korzeń trzeba było zapłacić nawet ponad 20 zł/kg.

Na targu w Jędrzejowie ceny niektórych warzyw są zaiste szokujące. Za pęczek zielonej pietruszki z korzeniem żądano od 5 do 7 zł. W ogóle warzywa korzeniowe są drogie, bo za seler, marchew, buraki trzeba zapłacić więcej niż w ubiegłym roku, średnio o ok. 40 proc. Droga jest również fasolka szparagowa, kosztuje od 12 do 15 zł. W górę poszybowały ceny truskawek – za dwukilogramową łubiankę trzeba zapłacić od 8 do 10 zł. Podobnie jest z malinami – 10 zł kosztuje małe opakowanie (sezon na maliny dopiero się rozpoczyna) i z jagoda – z litr trzeba zapłacić 15 zł. Tych ostatnich w tym roku mało i są drobne, pewnie zbytnio nie potanieją.

Stosunkowo tanie jak na tę porę roku są pomidory: na targu malinowe kosztują ok. 5 zł za kilogram, lima – 4 zł, pozostałe gatunki – również 4 zł.

Jak podkreślają sprzedawcy warzyw i owoców, na wysokie ceny składa się wiele powodów.

– Warunki atmosferyczne jakie były, każdy widział; generalnie mało sprzyjająca aura. Trudna wiosna: najpierw susza, później deszcze, teraz sucho – mówi jedna z rolniczek.

Inna sprzedawczyni dodaje, że wpływ na cenę warzyw i owoców ma także wzrost cen paliw i energii elektrycznej.

Do rozmowy włącza się jeden z kupujących panów, który stwierdził, że wysokie ceny to po prostu wina pośredników, którzy kupują od rolników za niską cenę, a później widują ją do granic możliwości.