Jędrzejów. Dęby „Wincenty” i „Czesław”, upamiętniające bł. Wincentego Kadłubka oraz biskupa Czesława Kaczmarka, który w 1945 r. przyczynił się do powrotu cystersów do Jędrzejowa, posadzono na placu Archiopactwa Cystersów.

Sadzenie drzew wiązało się z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i jubileuszem 800-lecia przybycia Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa. Decyzja o upamiętnieniu wyszła od Nadleśnictwa Jędrzejów i Archiopactwa Jędrzejów. Sadzonki zostały wyhodowane z nasion dębu „Bartek”, rosnącego na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk.

– To bardzo ważny dzień, który jest podsumowaniem i zwieńczeniem roku jubileuszowego 800-lecia przybycia mistrza Wincentego do klasztoru. Ma nadzieję, że dęby przetrwają tysiąc lat i będą świadkami wydarzeń, które będą działy się w klasztorze – powiedział opat Edward Stradomski.

Uroczystości zakończyła uroczysta msza św., której przewodniczył ksiądz biskup Jan Piotrowski. Przy ołtarzu umieszczono odnowioną trumienka z relikwiami bł.Wincentego Kadłubka.