Cztery pory roku w Sobkowie według Stanisława Janickiego

Film

Jędrzejów. W sobotę w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbyła się premiera filmu „Nad Nidą w cieniu drzew”, dokumentalnego obrazu ukazującego tradycje, obyczaje i piękno ziemi jędrzejowskiej, a przede wszystkim Sobkowa i okolic.

Pierwsze ujęcia zostały nakręcone podczas spływu „Byle czym” na Nidzie, w czerwcu 2015 r., a ostanie na przełomie maja i czerwca 2016 r. Scenarzystą i reżyserem dokumentu jest Stanisław Janicki, krytyk filmowy i historyk kina, twórca legendarnego telewizyjnego cyklu „W starym kinie”, pomysłodawcą przedsięwzięcia był Henryk Michałkiewicz.

Podczas premiery, na którą licznie przybyli mieszkańcy gminy Sobków, wręczono podziękowania osobom, które wsparły finansowo realizację filmu. Otrzymali je pp. Helena i Jerzy Lisowie z Nowych Kotlic, burmistrz Marcin Piszczek, starosta Edmund Kaczmarek, prezes LGD Bogusława Wypych, drukarnia cyfrowa Emarkecik.pl – Tomasz Kwiecień, Witold Chłopicki z firmy „Transfer”. Podziękowania wręczyli Henryk Michałkiewicz, Stanisław Janicki i Robert Płaski, prezes Stowarzyszenia Szlak Braci Polskich, które film wyprodukowało.

Nakręcono ponad 20 godzin zdjęć, z których w ostatecznym montażu powstał 42-minutowy film. Jak podkreślił reżyser Stanisław Janicki, podjęcie decyzji, które zdjęcia zostawić, a z których zrezygnować nie jest łatwe.

– W momencie, kiedy siedzi się przy komputerze, zaczyna być ważne, jak zostanie skomponowany bogaty materiał zdjęciowy, jaki został przygotowany. Co wybrać, co jest ważne, a z czego trzeba zrezygnować. To są trudne pytania. Bardzo często jest tak, że koncepcja filmu się zmienia, podobnie było i przy tej produkcji. Trzeba też pamiętać, że myśmy ten film robili przez trzy lata, to wymaga wewnętrznej mobilizacji – mija kilka miesięcy, każdy z nas w przerwie robi coś innego i nagle znów trzeba powrócić do przerwanego dzieła, wpasować się nastrój. To nie jest proste, ale mam nadzieję, że nam się udało – stwierdził Stanisław Janicki.