Jędrzejów. Urząd Miejski chce wymienić 20-letni autobus szkolny na nowy. Na przetarg nie zgłosił się żaden oferent.

Gmina ogłosiła przetarg na zakup fabrycznie nowego autobusu, przystosowanego do przewozu dzieci, z minimum 27 miejscami siedzącymi, nie starszego jak rok. Tymczasem na przetarg nie zgłosił się żaden oferent.

– Bus dowożący dzieci do szkoły ma prawie 20 lat, ma aktualne badania techniczne, ale bardzo potrzeby jest nowy. Na ten cel dostaliśmy z gminy ok. 430 tys. zł – mówi Ewa Fortunka, szefowa Samorządowego Centrum Usług Wspólnych w Jędrzejowie

Jak wyjaśnia, busem szkolnym dowozi się uczniów z Jasionny do SP nr 5. Jest on także wykorzystywany, by przewozić uczniów na zawody np. na strzelnicy czy przedszkolaki. Pozostałe trasy obsługują prywatni przewoźnicy, wyłonieni w przetargu; tych tras jest osiem. To i tak mniej niż w ubiegłym roku, kiedy tras było 13. Gmina jest rozległa, bardzo dużo dzieci ma powyżej 4 km, by dotrzeć do szkoły.

– Gminny autokar to duża oszczędność, jego kosztem jest paliwo i zatrudnienie kierowcy. Prywatni przewoźnicy żądają nawet 13 zł za kilometr. Płacimy, bo musimy dowieźć dzieci do szkół – dodaje E. Fortunka.