Mnichów. Dobiega końca budowa wodociągu. Koszt tej inwestycji wynosi ponad 4,5 mln zł.

Najważniejsze elementy budowanego wodociągu to ujęcie wody (studnia głębinowa), stacja wodociągowa oraz ok. 10 km sieci i ponad 80 hydrantów. Jak podkreślił Franciszek Turczyn z firmy Ekokanwod z Nowego Korczyna, która realizuje budowę, wszystko jest już a ukończeniu.

– W tej chwili realizujemy ostatni etap robót przy stacji uzdatnia wody i sieci wodociągowej. Myślę, że wciągu miesiąca prace powinny się zakończyć – powiedział Franciszek Turczyn.

Jak powiedział Teodor Kot, radny Rady Miejskiej w Jędrzejowie, budowa wodociągu jest bardzo ważna dla mieszkańców sołectwa Mnichów.

– Na budowę wodociągu czekaliśmy wiele lat, bo w przydomowych studniach zaczyna brakować wody. Teraz inwestycja jest na ukończeniu i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku mieszkańcy rozpoczną podłączanie się do sieci. O ile wiem, zainteresowanych podłączeniem jest blisko 200 gospodarstw – powiedział Teodor Kot.

Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek mówi z kolei, że w chwili przygotowania projektu wodociągu deklarację o przyłączeniu do sieci złożyło ok. 70 na 270 gospodarstw domowych.

– Jak będzie w praktyce, to się okaże. Jedno wiem, że nie chcielibyśmy dopuścić do sytuacji, jaka miała miejsce w sołectwie Wolica, gdzie do nowo wybudowanego wodociągu podpięło się pięć z 80 posesji. Nie trzeba mówić, że z punktu widzenia ekonomicznego taka sieć jest dla gminy ciężarem, ponieważ opłaty za wodę nie pokrywają nawet 50 proc. kosztów utrzymania wodociągu. Mam nadzieję, że w Mnichowie tak nie będzie. Poza tym Dom Pomocy Społecznej na pewno będzie miał duży pobór wody – stwierdził Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.

Budowa wodociąg w Mnichowie jest częścią większego przedsięwzięcia, obejmującego także sieć w Książe Skroniowie. Na obie te inwestycje gmina otrzymała 2 mln zł dofinasowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Udział własny gminy wynosi ponad 4 mln zł.