Jędrzejów. Przetarg ogłoszony na zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom wraz z prowadzeniem działań adopcyjnych na przyszły rok przyniósł znaczny wzrost cen na te usługi.

Gmina podzieliła zadanie na dwie części. Jedna to zapewnienie opieki 120 bezdomnym zwierzętom, znajdującym się obecnie w schronisku dla zwierząt w Wojtyszkach. Druga dotyczy opieki nad zwierzętami odłowionymi w 2019 r.; gmina planuje, że będzie to 10 zwierząt.

– Po otwarciu ofert okazało się, że mamy problem, bowiem na pierwszą część zadania zgłosił się tylko jedne oferent, dotychczasowy wykonawca, czyli schronisko w Wojtyszkach, za to z cenę znacznie większą niż w roku bieżącym. Dzienne utrzymanie jednego psa kosztować będzie w przyszłym roku 8,61 zł, czyli za wszystkie znajdujące się tam psy zapłacimy 382 tys. zł, podczas gdy w tym roku jest to niecałe 6 zł. To by oznaczało, że prawie wszystkie pieniądze przeznaczone w budżecie gminy na opiekę nad zwierzętami, czyli 400 tys. zł, poszłyby na ten jeden cel. Tymczasem mamy jeszcze inne wydatki, np. na sterylizację, która cieszy się wielką popularnością i skutecznie wpływa na zmniejszenie populacji bezdomnych zwierząt, czy opiekę weterynaryjną. Co gorsza, inne schroniska nie są zainteresowane opieką nad naszymi zwierzętami. Przetarg przy tej cenie unieważnimy, ale trudno powiedzieć, jak tę sytuację rozwiążemy – powiedziała „Gazecie Jędrzejowskiej” Marta Pędzik-Prawda, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie